حضرت مهدی صاحب زمان می فرمایند: به شیعیان و منتظران من بگویید خداوند را به عمه ام حضرت زینب کبری قسم دهند تا خداوند ظهور مرا نزدیک تر فرماید." اللهم عجل لولیک الفرج بمولاتنا زینب کبری"- الهی آمین معنای «بقیة الله» که از القاب حضرت مهدی (ع) است، چیست؟ - یا اباصالح ادرکنی
X
تبلیغات
زولا

یا اباصالح ادرکنی

تقدیم به قلب نازنین حضرت ولی عصر مهدی صاحب زمان ارواحنا فداه.... آیا برای ظهور آماده ایم؟

معنای «بقیة الله» که از القاب حضرت مهدی (ع) است، چیست؟

http://www.afkarnews.ir/images/docs/000000/n00000871-b.jpg


معنای «بقیة الله» که از القاب حضرت مهدی (ع) است، چیست؟


«بقیه» از بقای ضد فنا و نیستی است و در لغت به معنای ثبات و دوام آمده است. و «بقیة الله» یعنی باقی مانده ی خدا که در روی زمین ثابت است.


در دعای ندبه می خوانیم: «أین بقیة الله التی لاتخلو من العترة الهادیة»؛ «کجاست باقی مانده ی خدا که از غیر عترت طاهره نیست.»

در مقصود از این کلمه دو احتمال است:

1- اینکه مقصود از «بقیة الله» عنوان کلی بوده و اشاره به حجت خدا در روی زمین است که هرگز زمین از آن خالی نبوده و نخواهد بود و دائماً باید در آن ثابت باشد. و انطباق آن بر امام زمان  عج الله از باب انطباق کلی بر یک فرد آن در این زمان است.

2- اینکه مقصود از «بقیة الله» لقبی برای امام زمان عج الله باشد به اعتبار اینکه در روی زمین ثابت بوده و دوام وجودی دارد.

«ابن سکیت» می گوید: «این جمله در جایی گفته می شود که انسان کسی را مراعات کرده و به انتظار او نشسته است». با در نظر گرفتن این معنا حضرت مهدی عج الله را «بقیة الله» می گویند از آن جهت که تحت رعایت خداوند بوده و به او مقام و شأنی داده که مردم، انتظار فرج او را در کارهای خود داشته است.

منبع: معجم مقاییس اللغه، ص 128.

[ 1394,06,27 ] [ 13:29 ] [ نگار ] [ نظرات (4) ]
پاتوق عمارها ، اخبار ، صالحون